TR Upload Hızları – Temmuz 2013: 80. sıradan 99. sıraya

2013’ün Şubat ayında, “Türkiye’de İnternetin Durumu #2 – Upload Hızlarının Önemi” başlıklı yazımda upload hızlarının önemini vurgulamış ve Türkiye’deki düşüklüğünden şikayet etmiştim. Düzgün bir upload hızı olmadan, internette üretici-kullanıcı olmaktan ziyade içerik tüketicisi olarak kalıyoruz. Türkiye’deki alternatif internet servis sağlayıcılarının hizmet alanlarının darlığı düşünüldüğünde, TTNET’ten başka seçeneği olmayan büyük çoğunluk için durum bu.

Yine de, yaklaşık 6 ay sonra, upload hızları konusunda bir değişiklik var mı diye tekrar internet servis sağlayıcıların sitelerini dolaştım ve eksik bilgileri telefonla tamamladım. Sadece en ucuza en yüksek upload hızlarını almaya yönelik paketleri seçip listelediğimde şöyle bir tablo ortaya çıktı:

netpaketleri

Metronet firması, “Metronet Ethernet” adı altında sattığı fiber internet paketiyle, hizmet verdiği çok küçük alan içinde upload hızları açısından hala en iyi seçenek. Elektrik kabloları üzerinden internet sağlayan BPL hizmeti de, hizmet devamlılığı açısından çok şikayet edilen bir seçenek olsa da upload açısından çok iyi. Bu firmanın simetrik internet paketleri, aynı zamanda makul fiyatlara satılmaya devam ediyor.

Superonline’a baktığımızda, küçük bir gelişme var. Reklamdan başka bir amacı olmayan “1000 TL’ye 1000 mbit” paketini bir kenara bırakırsak, Fiber 25 paketi ile 5 mbit upload sunuyor ve yeni olan şu ki bunu açıkça belirtiyor. Bir süre önce, pratikte kullanıcılar bu 5 mbit upload’u kullandığı halde, sitesinde sadece 1 mbit upload’dan bahsediliyordu, yani bir garantisi yoktu. Bu düzeltilmiş ve olumlu sayılmalı. Ancak Superonline’ın bu paketlerinde Adil Kullanım Noktası uygulamasında olumsuzluklar var. (Bu arada evet, eskiden “Adil Kullanım Kotası” olan şeyin her yerde ismi değişmiş, herhalde belli bir limiti aşınca ek para ödettiren “Kotalı” internet ile karıştığı için olmalı). Superonline’da hem download hem de upload’larınız AKN kotanızdan yiyor. Yani download’a dikkat ederim, en azından upload’ı gönlümce kullanırım diyemiyorsunuz. Üstüne üstlük, AKN kotanızı aştığınızda hem download hızınız, hem de upload hızınız kısılıyor. TürksatKablo ve TTNET’te bu olumsuzluklar yok, bu Superonline’a özgü bir çirkinlik. Superonline’ın web sitesinin de korkunç olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, basitçe tüm tarifelere bakılabilen bir sayfa yerine saçma sapan kampanya sayfaları, anlamsız ve yanıltıcı animated gif’ler ve link’lenemeyen tab’ler ile dolu bir cilalı çöplük var ortada.

TürksatKablo, ülkemiz için yüksek sayılabilecek bir upload hızı veren yeni ve çekici bir paket sunmuş. “Ekosınırsız 50” adlı bu AKN kotalı pakette 4 mbit upload veriliyor ki fiyat açısından da rakibi diyebileceğim Superonline’ın 5 mbit upload veren paketine yakın. Türksat’ın 2 mbit upload veren sınırsız paketi ise değişmemiş ve hala aşırı pahalı.

Türkiye’nin tek gerçek yaygınlığa sahip servis sağlayıcısı olan ve tekel konumundaki TTNET cephesinde de yeni birşey yok. Aynı uyuz upload hızları devam ediyor.

Merak edip bir de Speedtest.net‘in Net Index‘inde Türkiye’nin yerine bakayım dedim ve üzücü bir resim ile karşılaştım:

tr99

Upload hızımız 6 ay öncesine göre 2.31 mbit’ten sadece 2.44’e yükselmiş ve 80. sıradan 99. sıraya gerilemişiz !

Reklamlar

TR Upload Hızları – Temmuz 2013: 80. sıradan 99. sıraya” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba,
  elinize sağlık, derli toplu bir değerlendirme olmuş.

  Size danışmak istediğim bir konu var. 2 şubeli (1 merkez, 1 şube) bir işyerim var. Şu anda 2 tarafta da 8Mbit e kadar (ttnet) ADSL bağlı. Zyxel 662 serisi ipsec vpn destekli modemler ile vpn kurdum ve aynı stok-cari takip programını iki tarafta da online kullanıyorum. Fakat sunucunun olduğu yerdeki (merkez) ADSL bağlantımın upload hızı sadece 1mbit olduğu için, şube tarafında performans çok tatmin edici değil.

  Firmaların VPN çözümleri ise mantıksız derecede pahalı, bizi aşar. :(

  Buna çözüm ararken sizin sayfanızı gördüm. Metro Etherneti aradım, Süperonline’a devrolunduklarını ve artık abone alımı yapmadıklarını söylediler :(

  Bu durumda bana da en uygun seçenek merkezde Superonline 25Mbit (upload 5Mbit) tarifesine geçmek kaldı. Superonline üzerinden VPN nasıl kurarım diye araştırırken Asus rt-n66u serisi modemin PPTP vpn server özelliği olduğunu okudum, denemek için aldım ve bir tanıdığımın Süperonline bağlantısına bu modemi takıp uzaktan vpn kurabildim. Fakat internette PPTPnin eski bir teknoloji olduğundan ve güvenlik risklerinden bahsedilmiş.

  Öğrenmek istediğim şey ise şu : Superonline fiber bağlantısının 5Mbit upload imkanını kullanıp daha hızlı bir vpn (PPTP dışında, mümkünse ipsec vpn) nasıl kurabilirim? Bunu destekleyen bir modem biliyor musunuz? Böyle bir bağlantıyı denemiş ve başarmış birileri vardır diye umuyorum :)

  Cevapla
  • “Metro Ethernet” ile MetroNet’i kast ediyorsunuz. Karıştırmak çok doğal çünkü bu alandaki şirketlerin ve hizmetlerin isimleri tam anlamıyla allahlık. Superonline’ın satın almasıyla böylece minik bir rakip daha ortadan kalkmış oluyor ve dediğim gibi TTNET vs. Superonline şeklindeki düopoli bir kez daha tescilleniyor.

   VPN meselesine gelirsek, bu konuda nokta atışı bir öneri yapmak için yeterli bilgiye sahip değilim ancak güvenlik ve istikrar için OpenVPN’e dayalı bir çözüm aramanızı tavsiye edebilirim.

   Cevapla
 2. gerçekten türkiyede internete koyulan yasaklar sansürler kısıtlamalar içler acısı, işlerim sebebiyle yaşadığım 9 milyonluk ülkede bile türk lirası ile 75 Tlye tekabül eden bir fiyata 100mps’ye kadar (her katta fiber optik bağlantılı router var minimum 50mbit garantili ) internete sahip olabiliyorum.ayrıca adil kullanım ve lanet olası sansür uygulamalarıda yok. simetrik ve ping değerleride çok düşük :)

  http://www.speedtest.net/my-result/3159623586
  http://www.speedtest.net/my-result/3142470010

  umarım gelecekte türkiyede de bu tarz yenilikler ve gerçekten parasını hak eden ispler görebiliriz

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s