Ezberlemeniz Gereken Herşey İçin: Anki

anki

Anki ezberlemeniz gereken şeyleri öğrenmenizi sağlamak için yaratılmış açık kaynak kodlu özgür bir yazılım. “Flashcard” mantığına dayanan sistemi oldukça basit: Ezberlemek istediğiniz kartlardan oluşan desteleri (deck) web’den indirerek veya kendiniz yaratarak Anki’ye yüklüyorsunuz. Çalışmak istediğiniz desteyi açtığınızda Anki size ezberlemeniz gereken kelime veya bilginin olduğu kartları sırayla gösteriyor. Bir kart açıldığında siz içinizden doğru cevabı düşündükten sonra tıklıyorsunuz ve cevabı gösteriyor. Cevabı gördükten sonra, kartın zorluğu hakkında bir rating veriyorsunuz. Zordan kolaya doğru “again”, “hard”, “good” veya “easy” tuşuna basıyorsunuz. Buna göre Anki en çok zorlandıklarınızı en kısa sürede olmak üzere tekrar önünüze getiriyor, ta ki günlük kart kotanızı tatmin edici şekilde tamamlayana kadar. Bu şekilde Anki’nin algoritması size bilemediğiniz ve zorlandığınız kartları daha sık sorarak, desteleri zamana yayılan bir çalışma programı içerisinde siz öğrenene kadar tekrarlatıyor.

decks

card

Anki, Windows, Mac ve Linux için ücretsiz. Böyle bir yazılım elbette telefonlar için de çok uygun. Yolculuk gibi ölü zamanlarda kısa süre çalışıp bırakmak için ideal. Senkronizasyon özelliği sayesinde çeşitli bilgisayarlar ve aletler arasında kaldığınız yerden çalışmaya devam edebiliyorsunuz. AnkiMobile ismindeki iPhone versiyonu ücretli, Android için olan AnkiDroid ismindeki versiyon ise ücretsiz durumda. Hatırlatayım, Anki açık kaynak kodlu olduğundan, ileride birisinin resmi olmayan bir iPhone versiyonu yapıp ücretsiz sunmasının önünde herhangi bir engel yok.

Özellikle dil öğrenirken kelime ezberlemekte kullanılan Anki, başkentler, trafik plaka imleri veya telefon kodları ezberlemek gibi işler için de kullanılabilir.

Anki basit bir program olsa da ona gücünü veren insanların hazırladığı ve ücretsiz indirilebilen destelerin zenginliği. Bunlara “shared deck” yani paylaşılan desteler deniliyor. Kendi yarattığınız desteleri paylaşarak, Anki camiasına siz de katkı verebilirsiniz. Anki’nin paylaşılan desteleri, tıpkı Wikipedia gibi, insanların herhangi bir ticari ürün veya devlet kurumunun aracılığına ihtiyaç duymadan birbirlerinin eğitimine destek vermelerine güzel bir örnek teşkil ediyor.

Reklamlar

Ezberlemeniz Gereken Herşey İçin: Anki” üzerine 4 yorum

  1. Guzel bilgileriniz icin tesekkurler devamini bekleriz boyle egitim icin faydali olan applar hakkinda

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s