Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2013

oyg

Linux Kullanıcıları Derneği ve Bilgi Üniversitesi tarafından senede bir düzenlenen Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nin 2013 programı belli oldu. 5-6 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek bu buluşma, Türkiye’deki en büyük özgür yazılım etkinliği, kamuya açık ve ücretsiz. Benim gibi olayın programlama ve teknik yönünden çok toplumsal özgürlük yönü ile ilgilenenler için dikkatimi çeken ve dinlemeyi düşündüğüm sunumlar şunlar :

  • TÜBİTAK-ULAKBİM Misyonu : Özgür Yazılımların Yaygınlaştırılması Ahmet Kaplan

“Özgür Yazılımların yaygınlaştırılması ve ULAKBİM’in rolü, stratejik alanlar ve sağlanacak teşvikler, Pardus : Yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yol haritası.”

Bu sponsor sunumu Pardus‘un günümüzde içinde olduğu belirsizlik ve bölünmüşlüğün kurumsal faili diyebileceğimiz Tübitak-Ulakbim’in konuya resmi bakışını yansıtacak. Bir “Ulusal Dağıtım” olma yolundaki serüveni 2005 yılında başlayan bildiğimiz anlamdaki Pardus, Ocak 2012’de maaşlı çalışan kadrosunun işlerine son verilmesiyle damdan düşmüş kediye döndü. Eğer bu dönemden kalan klasik Pardus’u kullanmak isterseniz son kararlı sürümü 2011 Eylül’de çıkan 2011.2 sürümü. 2012 yılı Pardus açısından belirsizlikler ve tepkiler ile dolu kayıp bir yıl oldu. 2013’te Pardus 2011.2’yi baz alıp çatallayarak geliştirmeye devam etmek isteyen iki farklı gönüllü grup ortaya çıktı. Bunlardan biri olan Pardus-Anka grubu, Pardus-Anka-2013-Alpha isminde bir deneme sürümü duyurdu. Diğer bir grup ise Pisi Linux adı altında bir araya gelmiş durumda ancak henüz bir sürüm duyurmadılar. Bu iki gönüllü ekip arasındaki ayrılığın sebebi benim için belirsiz. Bu sırada Tübitak-Ulakbim yeni bir grup geliştirici ile Pardus 2013 sürüm ismiyle Debian bazlı yeni bir Pardus işletim sistemi duyurdu. Bu işletim sistemi Debian’ı baz alarak 2005-2011 arasındaki Pardus adına yapılan üretimi bir kenara bırakmış oluyor. Ahmet Kaplan’ın bu yeni Pardus’tan bahsedeceği sunumunu eleştirel bir merak ile izleyeceğim.

  • Oytun Eren Şengül, Yekta Leblebici: Tizen ile Mobil Yaşam

“Linux Foundation’ın mobil alanda hayata geçirdiği yeni projesi Tizen’i genel hatlarıyla açıklanacağı, geliştirici araçlarının ve imkanlarının neler olduğundan bahsedileceği, çok çeşitli kullanım alanlarından ve şimdiye kadar geliştirilen projelerden örnekler verilerek bu yeni platformun tanıtılması planlanmaktadır. Türkiye’de yapılacak çalışmalardan ve Tizen’i geliştiren firmalarla birlikte ne gibi olanakların oluşabileceğinden de bahsedilerek, Tizen oluşumunun Türkiye ayağının tanıtımı ve geliştirilmesi için yapılacaklardan bahsedilecektir. Ayrıca Linux Foundation’ın Tizen’e bağlı diğer yeni projeleri de sunumda bahsedilecektir.”

Mobil işletim sistemleri alanında birkaç yıldır Android’e alternatif olmayı amaçlayan açık ve kapalı kaynak kodların bir kombinasyonundan oluşacak bir sistem yaratmak yönünde düşe kalka ilerleyen bazı çabalar var. Önce Nokia’nın Maemo‘su Intel’in Moblin‘i ile birleşerek 2010’da Linux Foundation çatısı altında MeeGo‘yu oluşturdu. MeeGo’nun geliştirilmesi de 2011 yılında durdu ve onun yerine Samsung’un Bada‘sı ile birleşerek 2012’de Tizen projesine dönüştü.  Bu sunumda bugünlerde Intel ve Samsung’un başını çektiği Tizen mobil işletim sistemininde hayat olup olmadığını anlamaya çalışacağım.

  • OpenStreetMap Korsanların Açık Haritası Onur Güngör, H. Can Ünen, Orkut Murat Yılmaz

“OpenStreetMap adındaki özgür sokak haritası projesi, biz korsanların kendi haritamızı hep beraber yapmamıza olanak tanıyor. Özgür değil beleş olan diğer çevrim-içi haritaların sunmadığı görsel haritanın altyapısı olan veriyi de sunan OpenStreetMap, verinin özgürleştirilmesi yönünde atılan önemli bir adım. Bu seminerde OpenStreetMap’i enine boyuna tartışacağız, diğer çevrim-içi haritalarla karşılaştırıp, nasıl katkıda bulunulabileceğini anlatacağız.”

Online ansiklopedi alanında Wikipedia neyse, online harita alanında da OpenStreetMap odur. Bir milyona yakın katkıcının elbirliğiyle oluşturduğu OSM, son derece başarılı bir sistem ve Google Maps gibi sistemlere güçlü ve özgür bir alternatif sunuyor. OSM’ye katkı vermek Wikipedia’ya katkı vermekten biraz daha incelik gerektiriyor ve bu sunumun OSM’ye katkı vermek konusunda istekli olanlara yol göstereceğini umuyorum. Hevesle izleyeceğim.

  • Kamu İhale Şartnameleri ve Özgür Yazılımlar Arasındaki Uyum(suzluk)lar Erek Göktürk

“Bu seminerde, kamu ihalelerinde ortaya konan şartnamelerin özgür yazılımlar ile uyumlu ve uyumsuz olduğu noktalardan örnekler verilerek, kamu ihaleleri için özgür yazılım temelli çözümler geliştirilmesinin önünü açmak için yapılması gereken çalışmalar hakkında fikirler sunulacaktır. Seminerin amacı o veya bu kurumu yermek değil, özgür yazılım temelli çözümlerin kamuya ekonomik ve toplumsal faydaları olduğu varsayımından yola çıkarak özgür yazılımların kamu projelerinde kullanımının arttırılması için farkındalık yaratmaktır.”

İlk bakışta sıkıcı olabilir gibi gözüken bu sunum aslında çok önemli bir konuya eğiliyor. Özgür yazılımlar gerçekten de lisansları itibariyle kimsenin özel mülkiyeti olmadığı, kamunun ortak malı olduğu için üretilmeleri doğrudan kamu yararı teşkil eder. Özgür yazılımlar ücretsiz ve geliştirilmeye açık olduğu için mantıken kamu yararını gözetmesi gereken devlet kurumlarının ilk tercihi olmalıdır.

  • Firefox OS: Full Web On Your Mobile Device Brian King

Tizen gibi bir başka mobil işletim sistemi girişimi olan Firefox OS da bu sunumda anlatılacak. Etkinliğin “yıldız konuşmacısı”nı dinlemek keyifli olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s