BTK 2012 4. Çeyrek Verileri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’de internet pazarına dair 2012-4 raporunu yayınladı. Geçen ay BTK’nın 2012-3 raporuna dayanarak Türkiye’de internet servis sağlayıcıları alanındaki duruma dair yazdığım yazıda, sektördeki rekabet yokluğu ve TTNET’in tekel konumundan bahsetmiştim. Servis sağlayıcı seçemediği gibi bağlantı çeşiti de seçemeyen kullanıcıların ezici çoğunluğunun TTNET DSL kullanmak dışındaki tek seçeneği gerçek bir alternatif olmayan cep telefonu üzerinden internet (3G). Son raporda dikkatimi çeken bir iki veriyi paylaşmak istedim:

btk1

Çizelgelerde görüldüğü gibi DSL 6.5 milyon abone sayısı ile doyuma ulaşmış durumda. DSL’in eski ve öksüz alternatifi Kablo İnternet de 0.5 milyon ile yerinde sayıyor. MetroNet firmasının sunduğu elektrik hatları üzerinden sağlanan BPL bağlantısı da 40 bin kullanıcıda sabitlenmiş. Sektörde ilgi çekici tek şey Fiber’in nispeten hızlı yayılarak son bir yıl içinde onbeş yıllık Kablo İnternet’i sollaması. BTK raporunda dikkatimi çeken aşağıdaki iki çizelge Kablo İnternet’in bu büyüme özürlü durumuna ışık tutuyor:

btk3

btk2İşte size bir eğlence: resimde %6,4 kullanım payı ile Türkiye’deki yegane Kablo İnternet satıcısı olan TürksatKablo firmasını bulunuz. TürksatKablo, İSS pazar paylarını gösteren çizelgede ilginç bir şekilde yer almıyor. Bulmacanın cevabı şu ki, TürksatKablo’nun %6,4’ü, TTNET’in %81,3’ünün içinde gizli! Bağlantı tiplerine göre yapılmış üstteki çizelgede TTNET DSL %73,6 ile Kablo’nun %6,4’ünü toplayınca %80 yapıyor. Alttaki çizelgede görülen TTNET’in %81,3’lük toplam oranına oldukça yakın. Aradaki küçük farkın izahatı da, muhtemelen TTNET’in Fiber ve Diğer kalemleri altındaki hizmetlerinden oluşuyor. Ben bundan TürksatKablo adlı firmanın aslında TTNET’in bir parçası olduğunu, rekabet eden ayrı bir firma olmadığı sonucuna vardım. Türk Telekom 2005 yılında özelleştirildiği zaman Kablo İnternet hizmetlerini devralan TürksatKablo firması, belli ki TTNET ile rekabet etmemeye “ayarlanmış”. Dolayısıyla piyasada TTNET’in tek gerçek rakibi %8,9 paya sahip Fiber İnternet hizmetiyle Superonline (Turkcell). TürksatKablo danışıklı, Doğan TV Digital (D-Smart) dahil “Diğer DSL ISS’ler” al-satçı, Metronet de çok küçük. Bu durumda, daha önce oligopoli olarak adlandırdığım piyasaya düopol demek daha doğruymuş.

Reklamlar

BTK 2012 4. Çeyrek Verileri” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: BTK 2013 2. Çeyrek Verileri – Fiber ′u geçti | Dalgamotor ~

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s