LibreOffice 4.0

lo

LibreOffice 4.0 çıktı. Bu, Ocak 2011’de çıkan ilk LO versiyonu olan 3.3’ten sonraki ilk majör versiyon olması nedeniyle önemli. 2 yılda LO büyük yol aldı. Ne olduğunu hatırlatmak gerekirse: Sun’ın StarOffice’i Microsoft Office ile rekabet edemeyince 2000 yılında ürününü açık kaynak kodlu hale getirdi. Bu koda dayanan ilk yeni versiyon OpenOffice 1.0 adı altında 2002’de ortaya çıktı. Fakat Sun’ın liderliğinde dışarıdan yapılan katkılar çok zor kabul ediliyordu ve ürün yavaş evriliyordu. Bu sebeple 2007 yılında yenilikleri daha hızlı hayata geçiren Go-oo adında bir fork bile ortaya çıktı. OpenOffice 2010’daki 3.3 versiyonuna kadar Sun’ın liderliğinde bir özgür yazılım projesi olarak yoluna devam etti. 2010 yılında Oracle’ın Sun’ı satın almasıyla proje belirsizliğe düştü. Oracle’ın satın alır almaz yaptığı tek şey logoları ve isimleri Sun’dan Oracle’a çeviren bir güncelleme yayınlamak oldu. Zaten Sun döneminde memnuniyetsiz olan katkıcılar bu noktada bir karar vererek mevcut OpenOffice projesini terk edip 3.3 versiyonunu LibreOffice olarak fork’ladılar. Gönüllü ve şirket çalışanı katkıcıların ezici çoğunluğu OpenOffice’te kalmak yerine LibreOffice’e geçti. Go-oo’daki yenilikleri LibreOffice’e dahil ettiler, böylece Go-oo LibreOffice bünyesine girdi.  O günden bugüne 3.4, 3.5, 3.6 ve en son olarak 4.0 ortaya çıktı. Bu sırada OpenOffice bir adet 3.4 versiyonu yayınlayabildi. Oracle’ın son kazığı ise OpenOffice’in isim haklarını LibreOffice’e vermek yerine (Böylece LibreOffice ismini tekrar OpenOffice yapıp kafa karışıklığını giderebilirdi) projeyi bağımsız tutup Apache Foundation‘a hediye etmesi oldu. Sonuç olarak OpenOffice önemini yitirirken LibreOffice hızla ilerlemeye devam ediyor.

4.0’daki yeniliklere şuradan bakabilirsiniz. Bence LO için en önemli gelişmeler, Microsoft ve diğer kapalı dosya formatlarını destekleyebilmesi konusundaki gelişmeler, yani uyumluluk. MS Office’in tekelini kırmanın yolu burdan geçiyor. Kullanıcıların da, mümkün olduğunca .odt gibi açık dosya formatlarını kullanmaları, bu dosya formatlarını birbirlerine yollamakta ısrarcı olmaları gerekiyor. Birine her .doc veya .docx gibi kapalı format gönderdiğimizde karşıdaki insanı MS Office edinmeye teşvik etmiş oluyoruz. LO geliştiricileri ne kadar uğraşsa da hiçbir zaman bu formatlardaki dökümanların %100 doğru gözükmesini sağlayamayabilirler çünkü bu formatlar meşakkatli ve mükemmeliyetten uzak bir yöntem olan reverse-engineering ile destekleniyor.

4.0’ı kurdum ve küçük bir takıntım olan Windows 7 taskbar problemi ne yazık ki sürüyor (Taskbar’ımda Writer ikonu “pinned” olduğu halde çift tıklayarak açtığım bir metin dosyası ayrı bir ikon altında beliriyor taskbar’da). Ayrıca Türkçe imla denetimi de hala dahil değil. Kısmet ilerideki versiyonlara.

Reklamlar

LibreOffice 4.0” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s