qBittorrent sayesinde µTorrent’e elveda

qbtBirçoğumuz gibi µTorrent benim de favori torrent programımdı. Neydi µTorrent’i cazip yapan? Bol özellikli olmanın yanı sıra hafif, hızlı olması ve temiz bir arabirim. Ancak ne yazık ki son birkaç yıldır µTorrent’in her yeni versiyonunda daha fazla spam-vari ticarileşme çabası göze çarpıyor ve geldiği noktada “artık yeter” demek lazım. Bir çok benzer ücretsiz yazılım gibi “gelir kazanmaya çalışırken içine etmek” diyebileceğim sendrom ile kullanıcı tabanını yabancılaştırıyor. Önce bundle edilmiş yan programcıklar yükleme opsiyonları (hepsi gereksiz veya zararlı), sonra programın her köşesinde boy gösteren reklamsılar, “pro” versiyona upgrade çağrıları yani bildiğimiz can sıkıcı gelişmeler. “Ticari” gelince “tiny” gitmiş oldu.

Neyse ki aradığım alternatifi qBittorrent‘te buldum. Tabii ki bu açık kaynak kodlu özgür bir yazılım, ücretsiz ve reklamsız. Tüm platformlar için versiyonu var (Qt4 bazlı). Sitesinde ana sayfadan “µTorrent-benzeri ara birim“e sahip olduğunu hemen bildirmesi zaten iyiye işaret. Özellik olarak bir eksiğini de göremedim. Düzgün çalışıyor. Web arabirimi ile uzaktan kumanda, upnp mevcut. Türkiye’de gerekli olduğunu düşünmesem de paranoyaklar için şifreleme, ip filtreleme ve proxy desteği de var. Yani olmuş bu iş. Son olarak, Türkçe’ye çevirenlere selam.

Reklamlar

qBittorrent sayesinde µTorrent’e elveda” üzerine 4 yorum

  1. Bunu ben de denemiş ve beğenmiştim fakat kullandığım private tracker’lardan birisinde yasaklı olduğu için silmek zorunda kalmıştım.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s