FOSDEM 2013

Avrupa’nın en büyük senelik özgür ve açık kaynak kodlu yazılım buluşması FOSDEM Brüksel’de başlıyor. Ana konuşma başlıklarından son kullanıcıya yönelik özellikle ilgi çekici bulduklarım şunlar:

  • Free, open, secure and convenient communications : Skype, Viber, Twitter ve Facebook gibi güvensiz ve kişisel bilgilerinizi yağmalayan ticari araçların yerine özgür yazılım ve açık iletişim protokolleri ile çalışan, de-santralize bir omurgaya dayalı ve şifreleme destekleyen araçlardan bahsedilecek. Yani sırasıyla Jitsi, Lumicall, Status.net, BuddyCloud gibi alternatifler. Özellikle zengin protokol desteği ve şifreleme özelliği nedeniyle Jitsi’yi yıllardır kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Android telefonunuz (CyanogenMod tercihli) varsa da Lumicall’a göz atın.
  • LibreOffice: cleaning and re-factoring a giant code-base : Esasen programcılara yönelik olsa da, özgür yazılım ekosisteminin bu çok kullanılan hayati parçası ile ilgili sunuma dikkat çekmek istedim. Star Office > OpenOffice > LibreOffice evrimi sonucu biriken “dağ gibi kod”la nasıl başa çıkıldığı anlatılacak. Bonus olarak Şubat ayında çıkması beklenen LibreOffice 4.0 sürümü ile ilgili bilgilere rastlanılabilir. Bu arada, LibreOffice’ten iki şikayetim Türkçe imla kontrolünün default olarak çalışmaması (galiba eklenti gerekiyor ve eklenti de ne durumda emin değilim) ve Windows 7 taskbar’ı doğru kullanmaması. 4.0’da bunları kontrol edeceğim. Yeri gelmişken, şikayet etmekle olmuyor tabii, Türkçe yerelleştirme çabalarını takip etmek ve destek olmak için şuralardan yol alınabilir (1) ve (2).
  • Has the GNOME community turned crazy? : Başlık herşeyi özetliyor aslında (neyse ki GNOME Shell kullanmıyorum). Belli başlı Linux masaüstü ortamlarından GNOME, 3.0 versiyonunda gelen değişikliklerle çok tepki aldı ve ortaya Cinnamon ve MATE gibi GNOME 2.x bazlı fork’lar ortaya çıktı. Ne olacak bu GNOME‘un hali?
  • Firefox OS : Mozilla giriş ve orta seviye donanıma sahip telefonlar için bir işletim sistemi geliştiriyor. Ana fikir herşeyin web teknolojilerine dayanması. Yani “App”ler HTML5 + Javascript kullanan web sitelerinden bozma olacak gibi. Bu açıdan Google’ın Chrome OS’una benzettim hatta Mozilla’nın Google’a fazla özenmesinin bir sonucu sanki. Başarılı olmasını beklemiyorum ama başarılı olmasını umuyorum. Firefox OS ile gelen bir telefonu Türkiye’de bir yerden satın alabileceğimize dair umutlarım da zayıf.
  • FreedomBox 1.0 : FreedomBox, teknolojide özgürlük konusunda bir dev olan Eben Moglen‘in başını çektiği bir proje. Amaç herkesin kişisel ve kollektif “cloud” hizmetlerini kendi çalıştırabileceği, fişe takılan bir adaptör boyutunda bilgisayar için özgür yazılım çözümleri oluşturmak. Mesela bunun üzerinde bir dosya senkronizasyonu uygulaması, bir Diaspora node’u, veya bir oyun sunucusu çalıştıracağız. Mevcut özgür yazılım parçalarını kolay kullanılan anlamlı bir bütün halinde bir araya getirerek 24/7 online olacak, düşük güç tüketimli bir kişisel server. Bence bomba olur.
  • UEFI SecureBoot : Bilgisayar açılırken bazen F8 veya DEL gibi sihirli tuşlara basarak girdiğimiz o korku dolu mavi BIOS‘un yerini UEFI alırken “SecureBoot” ayağına Linux’a bir kazık atılma tehlikesi ile karşı karşıyayız. SecureBoot “destekli” bazı anakartlar ileride Microsoft veya Apple’dan gelmeyen işletim sistemlerini “güvenliğini onaylayamıyorum” diye reddedebilir. Bu fiyasko konusunda uyanık olmak lazım.

FOSDEM 2013’teki konuşmaları canlı izlemeye meraklıysanız live stream‘ler 2 Şubat sabahı başlayacakmış.

Reklamlar

FOSDEM 2013” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s